Eksport do Chin szansą dla polskich przedsiębiorców

Doświadczenia Polski w obrocie handlowym z Chinami to głównie ogromna ekspansja importowanych produktów z Kraju Środka. Eksport ma stanowczo niższą wartość, co powoduje ujemne saldo po stronie Polski już od wielu lat.

Nie mniej jednak dynamika przyrostu eksportu do Chin stale rośnie. W roku 2010 wzrost eksportu z Polski, w stosunku do roku wcześniejszego, wyniósł 11%; w 2012 roku był na poziomie 8,1%, nominalnie wynosząc 1,75 mld USD, zaś w roku 2013 zwiększył się o 17,4%. Wzrost ten spowodowany jest między innymi wzrostem zainteresowania produktami europejskimi (tzw. mody na Europę), w tym polskimi. Mieszkańcy Państwa Środka darzą większym zaufaniem produkty zagraniczne niż swoją rodzimą produkcję.

Produkty, których Polska eksportuje do Chin najwięcej to towary przemysłowe, chemikalia, paliwa i inne surowce niejadalne. Na kolejnym miejscu chińscy importerzy chętnie sprowadzają maszyny i urządzenia związane z branżą wydobywczą oraz lotniczą, chemiczną a także energetyczną. Z tej grupy produktów szanse na powodzenie na rynku chińskim mają, wymieniane m.in. przez Ambasadę Polski w Pekinie, urządzenia medyczne, wyposażenie szpitali, materiały budowlane i wykończeniowe, komponenty elektroniczne, inne specjalistyczne maszyny i urządzenia, a także software i usługi informatyczne.

Innymi często eksportowanymi do Chin produktami są produkty żywnościowe; najwięcej eksportujemy mleka, mięs, słodyczy, wyrobów piekarskich oraz wszelkiego rodzaju żywności ekologicznej. Polskie produkty spożywcze uznawane są za zdrowe produkty ekologiczne, jakościowo przewyższające wyroby chińskie. Mleko to przykład szeroko opisywany w ostatnich latach w mediach chińskich; po sytuacji z roku 2008, gdy około 300 tys. chińskich dzieci zatruło się mlekiem skażonym melaminą, zaufanie do lokalnych producentów zostało całkowicie zachwiane. Polskie wyroby pomimo wysokiej ceny są chętnie kupowane ze względu na walory smakowe, markę produktu europejskiego oraz renomę produktu bezpiecznego. Rodzime firmy coraz odważniej wchodzą ze swoją ofertą do sklepów stacjonarnych, jak i internetowych, ze swoimi produktami jak mleko w proszku czy mleko w kartonach.

Inną grupą produktową, która ma ogromne szanse na odniesienie sukcesu na tamtejszym rynku to produkty luksusowe, jak np. bursztyn, polskie rękodzieło, kosmetyki, alkohole czy jachty. Nawet niewielka, w porównaniu do możliwości tego rynku, sprzedaż tych produktów może być dużym motorem napędowym dla małej czy średniej firmy. Opracowania analityczne podają przykład firmy francuskiej Qeelin, która weszła na rynek chiński i z powodzeniem sprzedaje na nim swoją biżuterię wśród średniej kasy chińskiej. Jej przedstawiciele częściej niż raz w tygodniu szukają informacji o tych produktach w Internecie, a około 40% jest bardzo zainteresowana ich zakupem online. Chiny są rynkiem o ogromnym potencjale eksportowym dla wszystkich, którzy na tamtym rynku zaproponują produkty oraz usługi dotąd niespotykane czy też nieistniejące w świadomości chińskiego odbiorcy. Możliwość zbudowania silnej marki wśród szybko rosnącej grupy majętnych Chińczyków interesuje coraz większą grupę polskich producentów, dając szanse na zmniejszenie deficytu we wzajemnym saldzie handlowym.


Opracowanie własne ChinaWay Poland na podstawie informacji ogólnodostępnych
Zezwala się na wykorzystywanie niniejszych treści, we fragmentach czy w całości, jedynie umieszczając odpowiednie informacje o prawach autorskich przysługujących ChinaWay Poland i wskazując na źródło cytowanych treści