Liczba użytkowników Internetu mobilnego w Chinach wzrosła do 537mln użytkowników.

Według ostatniego raportu opublikowanego przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) w Chinach dostęp do mobilnego Internetu ma już 838 mln ludzi, co stanowi prawie 70% wszystkich użytkowników telefonów komórkowych.

Statystyki pokazują, że spośród nich 63% faktycznie używa Internetu na urządzeniach mobilnych, co oznacza, że całkowita liczba użytkowników mobilnego Internetu wynosi 527 miliony (MIIT 06.2014) Z raportu wynika także, że wzrost użytkowników mobilnego Internetu powoduje spadek liczby osób korzystających z Internetu stacjonarnego.

38,9% mobilnych internautów wykorzystuje swoje smartfony do płatności internetowych, zaś 10% wszystkich użytkowników Internetu w Chinach korzysta również z bankowości elektronicznej.

W drugim kwartale 2014 roku transakcje online za zakupy mobilne osiągnęły ponad 27 mln USD, co stanowi 27% wszystkich transakcji online w Chinach w tym samym okresie. Oznacza to prawie 25% wzrost w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku.

Udział w sprzedaży mobilnej największych chińskich platform online w II kwartale 2014
Tmall zdominował rynek zakupów w Chinach z 84,2% udziałem w rynku, tuż za nim plasują się Jingdong, VIP.com i MMB.cn Według szacunków iResearch chiński rynek sprzedaży mobilnej przekroczy w tym roku 130 mld dolarów; w 2016 roku ponad połowa transakcji online w Chinach będzie dokonywana mobilnie

Bardzo dużą popularnością wśród Chińczyków korzystających z Internetu na smartfonach i tabletach cieszą się aplikacje mediów społecznościowych.

Chiny posiadają swoje odpowiedniki popularnych serwisów, takich jak Renren (Facebook), Weibo (Twitter) czy Youku (YouTube).

W maju 2014 liczba użytkowników chińskich aplikacji społecznościowych osiągnęła 190 mln, co oznacza 32% wzrost w porównaniu z majem ubiegłego roku.

Aplikacje społecznościowe to czwarta najpopularniejsza kategoria w Chinach po aplikacjach typu „instant messaging”, muzyka i filmy oraz gry.