Sukces Xiaogou Electronics na rynku e-commerce

Prowadząc działalność sprzedażową w chińskim Internecie można osiągnąć wymierny sukces – doskonałym przykładem jest firma Xiaogou Electronics, która podbiła serca chińczyków wyłącznie z pomocą platformy e-commerce.

Xiaogou Electronics powstała w 1999 roku, stając się jedną z najlepiej prosperujących firm, które odniosły sukces na Taobao oraz Tmall – platformach e-commerce C2C oraz B2C działających w Chinach. Xiao Gou z powodzeniem przeniosła swoje działania sprzedażowe na rynku tradycyjnym na kanał e-commerce, będąc doskonałym przykładem olbrzymiego potencjału komercyjnego jaki daje sprzedaż w chińskim Internecie.

W przeciwieństwie do tradycyjnego modelu działalności detalicznej, skuteczna platforma e-commerce daje spółce Xiao Gou efektywniejszy kosztowo sposób dotarcia do szerszego grona chińskich konsumentów. Obecność na platformie online pomogła firmie Xiao Gou przyciągnąć klientów ze wszystkich części Chin, co byłoby trudne do osiągnięcia gdyby ograniczyli swoją sprzedaż wyłącznie do sklepów stacjonarnych.

Xiao Gou szacuje, że wielkość sprzedaży w sklepie stacjonarnym w Chinach jest bliska dziennej sprzedaży na jednej z platform e-commerce w tamtejszym Internecie. Ponadto witryny internetowe służą jako skuteczne narzędzia marketingowe, na których w coraz większym stopniu opierają się klienci. Sprzedaż poprzez Internet stanowi skuteczny sposób na wypełnienie luk takich jak niedostateczne wykorzystanie rynku czy też ograniczone oferty sklepów stacjonarnych.

Firma oferuje usługę „7 dni na zwrot/wymianę” wszystkim swoim klientom. Pomimo tak elastycznej usługi zwrotu czy wymiany towarów oraz miesięcznej sprzedaży 20 tysięcy odkurzaczy, firma utrzymuje stopę zwrotu na poziomie 0,9% ze względu na wysoką jakość produktów.

Obecne działania marketingowe Xiao Gou są oparte wyłącznie o e-commerce. Przybierają one formę reklam promujących ostatnie produkty firmy. Brand manager Xiao Gou wykazuje, że koncentracja działań marketingowych wyłącznie w Internecie nie była zamierzonym celem. Jako, że Xiao Gou działa tylko w formie platform e-commerce, to naturalnie swoje działania marketingowe realizuje wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Brand manager firmy zaznacza, że nie znalazł do tej pory dobrego powodu aby zrealizować kampanię w tradycyjny sposób.


Źródło: ChinaInternetWatch