Promocja w chińskim internecie

Potencjał internetowego rynku w Chinach, przy 650 milionach użytkowników, jest ogromny. Klasa średnia, której liczba szacowana jest na ponad 300 mln. osób, to w przeważającej części dobrze sytuowani managerowie korzystający na co dzień z internetu; większość z nich nie mówi jednak po angielsku i nie korzysta z angielskich wersji językowych stron. W istocie rynek zachodni filtruje stosunkowo nieduża grupa chińskich przedstawicieli firm. Dlatego też strona internetowa musi być promowana na tamtejszym rynku.

Pozycjonowanie

Biorąc pod uwagę ilość internautów w Chinach pozycjonowanie stron, mające na celu umieszczenie strony internetowej na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, jest jedną z najskuteczniejszych, a zarazem najtańszą, formą reklamy produktów czy też usług.

Rynek chiński, jak już wcześniej zostało wspomniane, jest bardzo specyficzny. Wszelkie znane nam światowe marki mają swoje odpowiedniki lokalne. Wiodącą wyszukiwarką w Chinach jest Baidu, której udział w rynku internetowym wynosi około 60%, natomiast popularność ogólnoświatowego potentata - Google wciąż maleje i obecnie jego udział wynosi niecałe 3%. Na tym specyficznym polu, działania muszą być podejmowane przez profesjonalistów, którzy mają doświadczenie na tamtejszym rynku.

Social Media

Jedna czwarta użytkowników social media mieszka w Chinach. Oznacza to, że około 650 milionów aktywnych, nowoczesnych internautów, nie ma konta na Facebooku czy Twitterze, nie korzysta z Google Docs ani z YouTube. Z powodu różnic kulturowych, alfabetu i cenzury, w Chinach wytworzył się alternatywny internet, gdzie zamiast Twittera mamy Sina Weibo, zamiast Facebooka mamy RenRen a czatujemy na QQ.

Korzyści wynikające z prowadzenia kampanii social media:

Badania dowodzą, że rekomendacja, nawet ta wirtualna, jest więcej warta niż inna promocja. Usłyszana od przyjaciela, osoby podobnej do nas, jest bardziej wiarygodna niż np. reklama telewizyjna, radiowa czy z plakatu. W sposób szczególny ma to znaczenie w Chinach.